ساخت ساز
ساخت ساز
رابیتس بهتر است یا کناف ؟

رابیتس بهتر است یا کناف ؟

رابیتس بهتر است یا کناف ؟

رابیتس بهتر است یا کناف ؟سقف کاذب کناف قدمت زیادی در ساختمان سازی ایران ندارد بنابراین زیاد شناخته شده نیست و این مسئله باعث به وجود آمدن سوالی می شود که کناف بهتر است یا رابیتس؟ در این مقاله ابتدا هر دو مورد را به طور خلاصه معرفی میکنیم و بعد به مقایسه آنها می پردازیم.

کناف چیست؟

کناف، صفحات روکش دار گچی یا گچ برگ هایی می باشند که بوسیله شرکت کناف تولید می شود.کناف یک محصول جدید است و کم کم دارد جای فرمت رابتیس در ساختمان سازی را می گیرد. بطور کلی کناف یک نوع صفحه روکش دار گچی است و یک فرمت نو از گچ به شمار می رود. اما مزایای زیادی نسبت به گچ دارد. مثلا کناف زودتر از گچ اجرا شده و می توانیم طرح های متنوع تر و زیباتری را با آن ایجاد کنیم. کناف یک محصول نسبتا سبک تر می باشد و بعضی مواقع حتی هزینه کمتری را به خود اختصاص می دهد. البته با همه این اوصاف سبکی که طراحان و سازندگان ساختمان مد نظرشان هست در انتخاب بسیار مهم می باشد اما به طور کلی کناف در بسیاری از موارد از گچ کاری با صرفه تر است. در گچ کاری هزینه های جانبی دیگری مانند میلگرد، رابیتس کاری، جوشکاری و غیره وجود دارد که نسبت به کناف باعث افزایش قیمت در آن می شود اما باز نمونه های بهتر و حرفه ای تر کناف نیز ممکن است هزینه نهایی بالاتری داشته باشد.

رابیتس چیست ؟

رابیتس یک ورق فولادی مشبک است که در موارد زیادی مانند سقف های کاذب ، گچ کاری و گچ بری، پوشاندن بتن سیمانی و تیرآهن و آرماتور و…کاربرد دارد. رابیتس از ورق های گالوانیزه گرم به ضخامت ۰٫۲۵ تا ۰٫۵ ساخته می شود. ورق های گالوانیزه با سیم های مفتولی گالوانیزه به صورت یک لایه به شبکه فرعی متصل می شوند. کلا این محصول جهت پیوستگی سطح دیوارها و به وجود آوردن بستری برای نصب تاسیسات بکار می رود. از پراستفاده ترین انواع سقف های کاذب،سقف رابیتس است .این سازه اکثرا شامل نبشی و میلگرد بوده و رویه آن هم از تورهای گالوانیزه و گچ می باشد.

مزایای کناف :

۱.اولین و مهمترین مزیت استفاده از سیستم کناف، سرعت اجرای آن است که بسیار بالاست. سیستم گچ کاری جهت اجرا به چند روز فقط برای خشک شدن نیاز دارد و تازه بعد از آن باید رنگ کاری را شروع کنیم بنابراین اگر زمان اجرا در ساخت و ساز برای ما مهم است گچ کاری گزینه مناسبی نیست.

۲ .مزیت مهم دیگر کناف هزینه اجرای پایین تری ست که نسبت به روش های دیگر دارد. سقف های کاذب رابیتس شامل موادی مانند گچ، رابیتس، میلگرد و پروفیل می شوند و علاوه بر آن باید جوشکاری نیز انجام شود بنابراین هزینه کناف در اغلب موارد پایین تر از رابیتس کاری ست.

  1. درگچ کاری ،کثیف کار ی زیادی ایجاد میشود اما کناف فقط مقدار کمی گردو خاک ایجاد میکند.

۴.مزیت دیگر کناف کم بودن میزان مصالح مورد نیاز است در ساخت و سازهایی که چند طبقه دارند حمل و نقل چند ورق کناف بسیار راحت تر است تا بخواهیم چندین کیسه گچ و صفحات رابیتس و بقیه مصالح مورد نیاز را جا به جا کنیم.

۵.کناف از جهت وزن مرده هم وزن کمتری بر روی ساختمان وارد می نماید.

  1. از دیدگاه نگهداری هم که بررسی کنیم نگهداری کناف در انبارهای مصالح نسبتا راحت است.

۷.در بازسازی ساختمان ها، باز کردن کناف خیلی راحت تر از رابیتس می باشد.

معایب کناف :

۱.مقاومت کناف نسبت به رابیتس کمتر بوده و بنابراین مراقبت از آن سخت تر و حساس تر است.

۲.اجرای کناف فقط باید با نیروی متخصص صورت گیرد زیرا بسیار حساس بوده و ممکن است به راحتی گوشه های آن ترک بخورد.

مزایای سقف رابیتس

۱.رابیتس به علت اینکه گالوانیزه است، زنگ نمی زند و از طرفی کیفیت ورق گالوانیزه را هم باید مد نظر داشته باشیم و در زمان خرید به آن توجه داشته باشیم.

۲.مزیت دیگر سقف کاذب رابیتس، ایمنی بالای آن در مواقع خاص مانند آتش سوزی ست. که این مزیت در سقف های یونولیت یا تیرچه وجود ندارد.

  1. امکان ایجاد ترک در این سقف ها بسیار کم است و حتی در مواردی گچ سقف ها در محل تیرها ترک میخورد که جهت رفع این مشکل از رابیتس استفاده میکنند تا مشکل برطرف شود.

۴.جهت نصب و اجرای رابیتس نیازی به نیروی متخصص نیست.

 معایب رابیتس

۱.وزن سنگین

۲.زمان اجرای زیاد

۳.هزینه بالای اجرا

مقایسه کناف و رابیتس :

کیفیت:

بستگی به نحوه کار اگر در اجرای کناف از نیروی متخصص استفاده شود و قوانین لازم اجرا شود کیفیت کناف بیشتر است ولی برعکس اگر قوانین پیاده سازی آن رعایت نشود و یا نیروهای متخصص در اجرای آن سهیم نباشند نمی توانیم انتظار نتیجه مطلوبی داشته باشیم.

زمان اجرا : 

زمانی که برای اجرای سیستم کناف زمان لازم است به مراتب از زمان اجرای سیتم رابیتس بندی و گچکاری کمتر میباشد.

مقاومت:

به علت اینکه در سقف رابیتس از جوشکاری استفاده میشود مقاومت آن به مراتب پایین تر از کناف است ،مقاومت سقف کناف تقریبا ۱۴ برابر بیشتر از رابیتس می باشد.

قیمت:

از لحاظ هزینه اگر بخواهیم ظاهری حساب کنیم هزینه کناف و رابیتس یکی ست ولی از لحاظ هزینه های جانبی در رابیتس کاری هزینه های بالاتر می باشد.

وزن:

از لحاظ وزنی، وزن سقف کاذب کناف بسیار کمتر از سقف رابیتس است. بطور کلی وزن هر متر مربع کناف در طرح های مختلف آن تفاوت دارد اما در هر متر مربع ۶ متر طول سازه استفاده میشود و حدودا وزن هرکدام ۰٫۵ کیلوگرم می باشد و وزن هر مترمربع پانل ۷٫۷ کیلوگرم است. در نتیجه هر متر مربع اجرای این سازه تقریبا ۱۱ کیلوگرم است. اما وزن هر متر مربع رابیتس حدودا ۱ کیلوگرم بوده و هر متر مربع گچکاری هم حدود ۴۰ کیلوگرم وزن دارد و نهایتا مجموع هر متر مربع رابیتس کاری ۴۱ کیلوگرم است.

وزن بار مرده:

از نظر وزن حاصل از محموله مرده، سقف کاذب کناف وزن کمتری نسبت به رابیتس به وجود می آورد.

نیروی متخصص:

تعداد نیروی لازم جهت اجرا، سقف کاذب رابیتس بیشتر است که شامل جوشکار، رابیتس بند و گچکار می باشد. اما سقف کناف به تعداد نیروی کمتری نیاز دارد. از نظر تخصص، سقف کناف نیاز به نیروهای متخصص دارد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *