ساخت ساز

میلگرد

دسته‌بندی نشده

23 آگوست 2020 182 بازدید
ساخت ساز
میلگرد

میلگرد

امروزه کمتر کسی است که نام میلگرد و آرماتور به گوشش نخورده باشد.

همه‌ی ما حداقل یکبار میلگردهای خوابیده در کف کوچه و خیابانی که همسایه مان در آن مشغول ساخت و ساز است را دیده ایم .

میلگردها ویژگی و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند و به همین دلیل است که خرید این محصول همیشه مورد توجه مهندسان عمران و یا بساز بفروشان بوده است. 

انواع میلگردها

اصولا میلگردها بر اساس نوع کاربرد و شکل ظاهری که دارند به دو دسته ساده و آجدار دسته بندی می شوند.

قصد داریم در ادامه شما را با انواع میلگرد ها ، ویژگی های هرکدام و تفاوت هایشان بیشتر آشنا کنیم.

میلگرد

میلگرد آجدار

آج عبارت است از برجستگی هايی كه به صورت طولی (موازی محور ميلگرد) و يا عرضی (به هر صورتی غير از طولی) روی سطح ميلگرد هنگام نورد ايجاد می شود.

نوع آجدار از قطر ۶، ۸، ۱۰ تا ۵۰ میلی متر وجود دارد .

نوع دیگر این محصول با قطر کمتر از ۶ میلی متر را مفتول می نامند .میلگرد از قطر ۶ تا ۱۲ میلی متر جهت ساخت خاموت و از قطرهای ۱۰ تا ۵۰ میلی متر برای ساخت تیرها، ستون ها،دال و غیره استفاده می شود .

وزن هر شاخه ی آن با سایز مشابه تولید شده در دیگر کارخانه ها متفاوت است. برخی از آن ها سبک تر و برخی سنگین تر هستند.

نوع آجدار انواع مختلفی دارد و به سه دسته

  • آجدار جناغی
  • آجدار مارپیچ
  • آجدار مرکب تقسیم می شوند.

قیمت میلگرد آجدار هر کدام از این سه دسته از دیگری متفاوت است ، بنابراین در هنگام خرید حتما به نوع آن و کاربرد مورد نظر خود دقت کنید.

میلگرد آج دار مارپیچ A2

این میلگرد بخاطر ویژگی های تنوع پذیری، عدم تغییر شکل، خواص سختی پذیری و ثبات ابعادی در عملیات حرارتی شناخته شده است. تنش تسلیم این میلگرد 340-350 مگاپاسکال و استحکام کششی آن 500 مگاپاسکال است. این میلگرد برای عملیات ساختمانی و خصوصاً خاموت زنی مناسب بوده و توصیه می شود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود.

میلگرد آج دار جناقی A3

میلگردهای آج 400 و آج 420 در استاندارد ملی ایران، میلگرد A3 را پوشش می دهند. با وجود اینکه میلگرد آجدارa3   برای جوشکاری مناسب نیست ، اما پر مصرف ترین میلگرد برای کارهای ساختمانی است. میزان تنش تسلیم آن ۴۰۰۰ و مقاومت کششی آن ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است و ضریب ازدیاد طول آن کمتر از 14 درصد می باشد.

میلگرد آج دار مرکب

این میلگردها اخیراً در سازه ها کاربرد زیادی داشته و استفاده از مدل آجدار مرکب موجب کاهش 1 تا 2 کیلوگرم وزن میلگرد در هر متر مربع و در مجموع سبک سازی وزن سازه می شود. قیمت نوع آج دار مرکب نسبت به نوع های A2  و A3 بیشتر می باشد. 

میلگردهای آج 500 و آج 520 در استاندارد ملی ایران ، مدل آجدار مرکب را پوشش می دهند.

میلگرد ساده

برای تولید میلگرد ساده ، ابتدا شمش ها را با استفاده از جک هیدرولیکی وارد کوره هایی با دمای 1100 درجه سانتی گراد می کنند و سپس به کمک جریانات گردآبی در جهت نورد در دمای بالا آماده می شوند و بعد از عبور از رول ها به طرف مرحله رافينگ هدايت می شوند تا از قطر میلگردها کاسته و به طول آنها افزوده شود ، سپس میلگردهای تولیدی در زیرگیوتین های بسته بندی طبق استاندارد ایزیری ایران (ISIRI) به طول 6 متر برش داده شده و در مرحله آخر به صورت بندیل بسته بندی می شوند.

کاربرد میلگرد ساده

میلگرد

میلگردهای ساده که به آن نرم  بدون عاج هم می گویند ، بیشتر مصرف صنعتی دارد و از آن در ساخت پیچ و مهره و میخ و همچنین ساخت برخی اتصالات استفاده می شود.همچنین میلگردهای ساده سایز پایین در ساخت مفتول نیز مورد استفاده قرارمیگیرند.

از این نوع برای آهنگری و تغییر شکل مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن مطلوب است و به طور کلی به عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می شود.

مدل های ساده ی این محصول توسط کارخانه های مختلفی همچون کاشان، ابهر، نطنز و فولاد متین  تولید می شوند که قیمت مدل ساده هرکدام از کارخانه ها متفاوت از دیگری می باشد.

برای خرید و فروش انواع محصولات فولادی از قبیل تیرآهن ها ، میلگرد ها ، نبشی و ناودانی ها و غیره، می توانید به سایت ساخت ساز مراجعه کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *