ساخت ساز
ساخت ساز
نکات قابل توجه هنگام خرید آجر نسوز

نکات قابل توجه هنگام خرید آجر نسوز

نکات قابل توجه هنگام خرید آجر نسوز

  • به مرغوبیت خاک آجر توجه فرمایید. بهترین نوع خاک در بین خاک های نسوز در ایران خاک مرند است به همین دلیل ترجیحاً بهتر از آجرهایی که دارای خاک مرند می باشند خرید فرمایید.
  • خاک آجر باید فاقد هرگونه اسید نمک و آهک باشد چرا که این عوامل باعث شوره زدگی و ترک خوردگی می شود و همچنین ممکن است هنگام استفاده از ملات سیمان بر روی آجر واکنش حاصل شود و موجب جدا شدن آجر گردد. برای پیشگیری از خرید این گونه آجر های نا مناسب می توانید قبل از خرید نهایی چندین آجر را از فروشنده بگیرید و چند ساعتی آجر را در آب قرار دهید، در آزمایشی دیگر مقداری ملات ماسه سیمان را برای 2 تا 7 روز بر روی آجر ها بگذارید چنان چه برای آجر ها واکنش هایی همچون شوره زدگی و پوسیدگی ایجاد نگردد این آجرها مناسب خرید می باشند .
  • رنگ آجر ها باید ثابت باشد چرا که آجر نسوز دارای رنگ طبیعی است. به همین دلیل می توان با قرار دادن آجر در آب و رنگ نگرفتن آب توسط آجر به ثبات رنگ در آجر پی برد.  
  • در صورت رطوبت بالا هنگام پخت آجر و پخت نامناسب آن، آجر دچار تابیدگی می شود از این رو آجر نسوز نباید دارای هیچ گونه تابیدگی باشد. برای آزمایش عدم تابیدگی می توان دو آجر را از قسمت نر و سطح در کنار هم قرار داد و در صورت جفت بودن آن ها و نداشتن درز در بین یکدیگر می توان گفت آجر ها مناسب می باشند.
  • باید به این نکته توجه داشت که آجر ها به صورت رندوم دارای اختلاف سایز می باشند چرا که آجر بیشتر حرارت دیده برای ایجاد رنگ تیره تر دارای سایز کوچک تری است. اما در صورت انتخاب آجر های هم رنگ، این آجر ها باید در سایز های یکسان در اختیار شما قرار گیرد . این اختلاف سایز ممکن است تا 4 میلی متر نیز باشد که البته این اختلاف سایز تنها در طول آجر است و عرض آجر ها با یکدیگر برابر می باشند . برای آزمایش اختلاف سایز را می توان با در کنار هم قرار گرفتن 3 تا 4 آجر را در بر روی سطحی صاف آزمایش کرد.
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *